Varje vecka så lägger vi till nya livsmedel i Nutrition Data. På bilderna ser du de senaste tillskotten.
Det som skiljer oss från de flesta andra appar är att hos oss får du förutom kcal, fett, kolhydrater och protein också får veta innehållet av vitaminer, mineraler, fettkvalité och tillsatt socker. Det innebär att du kan ge dina klienter en komplett näringsanalys och mycket professionella kostråd.
Vi får med (o)jämna mellanrum frågan om vi inte ska lägga till möjligheten att scanna livsmedel. Svaret är att vi skulle gärna vilja ha scanningsfunktionen, men de livsmedelsdatabaser som man då använder kommer från livsmedelsfabrikanterna själva och har en väldigt begränsad och ibland felaktig näringsinformation. Använder men de databaserna så kommer näringsdiagrammen att visa felaktig information när det gäller vitaminer, mineraler, fettkvalité, tillsatt socker o.s.v.
Vi är väldigt noggranna med att de uppgifter du får från Nutrition Data ska vara kompletta och korrekta så att du kan göra en bra näringsanalys. För att komplettera vår databas så lägger vi till livsmedel med hjälp av näringsberäkning och livsmedel från de finska, norska och amerikanska databaserna. I dessa finns fullständig näringsinformation för alla ämnen där det finns rekommenderat intag enligt NNR 2012.