Referenser

Referenser

Här är några av de företag och organisationer som i dag använder och rekommenderar Nutrition Data

Karolinska Institutet

Karolinska institutet

Center for Eating Disorder Innovation (CEDI)
Dept of Medical Epidemiology and Biostatistics

Bergklint education

Bergklint education

Berit Bergklint
Verksamhetsansvarig
berit@bergklinteducation.se
Tel +46 (0) 31 380 22 53
www.bergklinteducation.se

Kristine Arhage
Leg. Dietist. Kursansvarig
kristine@bergklinteducation.se

Umeå Universitet

Institutionen för Kostvetenskap

Region Norrbotten

Sunderby sjukhus, Piteå Älvdals sjukhus, Stadsvikens HC Luleå, Gällivare sjukhus, Kalix sjukhus

IKSU Umeå

IKSU på Facebook
Instagram

Region Gotland

Region Gotland

Visby sjukhus

Wandus Idrott & Hälsa

Wandus Idrott & Hälsa

Fredrik Wandus
Idrottsfysiolog, Cert. Elittränare (RF), Olympisk testledare (SOK)
info@idrottslabbet.se
www.idrottslabbet.se

The Acedemy

The Academy

Christina Sivertsson
Företagsledning/Utveckling
christina.sivertsson@theacademy.se
www.theacademy.se

Kristina Andersson
Näringsfysiolog
info@kristinaandersson.se

Fias Kraft & Hälsa

Fias Kraft & Hälsa

Fia Larzon
Personlig tränare, Kostrådgivare, Friskvårdsterapeut m.m.
fia@krafthalsa.se
www.krafthalsa.se

Region Östergötland

Region Östergötland

Barn- och ungdomssjukhuset US/LIM
Universitetssjukhuset Linköping

Konditionsidrott

Konditionsidrott

Carl Norell
Verksamhetschef
carl@konditionsidrott.se
Nutritionlärare: Emma Lindblom
Dieteist, föreläsare, författare och personlig tränare
health@emmalindblom.com

Korpen Vadstena

Korpen Vadstena

Carina Malmlöv
Kostrådgivare, Personlig Tränare
www.korpen.se
carinapt@korpenvadstena.se

Landstinget Sörmland

Region Sörmland

Mariefreds VC, Strängnäs VC

Sverigehälsan

Sverigehälsan

Conny Andersson
Utbildningsansvarig Sverigehälsan
conny.andersson@sverigehalsan.se
www.sverigehalsan.se

Aktivitus Testklinik & Coaching

Aktivitus Testklinik & Coaching

Johan Hasselmark
Partner och chef Aktivitus Stockholm
johan.hasselmark@aktivitus.se
www.aktivitus.se

Tumlaren

Tumlaren

Kristina Sjölin
Kostrådgivare, instruktör
kristina@tumlaren.com
www.tumlaren.se

D-Flex Fitness

Lisa Lagerwall och David Seisay
Facebooksida
Instagram

Bosön
Lisa Kaptein Kvist

På rätt väg

Personlig Träning Kaptein Kvist
Lisa Kaptein Kvist
Årets personliga tränare i Sverige 2010
info@lisakapteinkvist.se
www.lisakapteinkvist.se

Näringsrätt

Näringsrätt

Patricia “Pyri” Badh
Leg Dietist och Idrottsnutritionsrådgivare
pbadh@naringsratt.se
www.naringsratt.se

CRfitness

CRfitness

Carola Ranmo
Grundare, Delägare, Kostrådgivare, PT
carola.ranmo@crfitness.se
www.crfitness.se

Livskraft

Livskraft

Anneli Häll
Ägare, instruktör, kostrådgivare
anneli.h@livskraft.cc
www.livskraft.cc

fortasana

Maria Ahlsén
Medicine doktor i fysiologi, Föreläsare, Författare, Diplomerad kostrådgivare och Löpcoach
maria@fortasana.se
fortasana på Facebook

Pierre Dallos PT

Pierre Dallos PT

Pierre Dallos
Certified Professional Trainer, Nutrition & Health Consultant
@pierredallos.pt,
Facebooksida

Fristilen

Fristilen

Jonas Ödén
VD
jonas@fristilen.se

Niklas Nyström
Personlig tränare och kostrådgivare
niklas@fristilen.se
facebook.com/fristilen

Concept for Life

Cecilia Laurits
Etablerings och Kvalitetsansvarig
Cecilia.laurits@concept.se
Tel 0707 152584
www.conceptforlife.se

Shape of Mind

Shape of Mind

Louise Forsberg
Mottagningschef
louise@shapeofmind.se
Tel: 08-650 4001
www.shapeofmind.se

Happy Spine & Mind

Happy Spine & Mind

Sandy van Langenberg
Ägare, kostrådgivare, personlig tränare m.m.
sandy@happyspine.se
@happyspine_yoga
www.happyspine.se

Katrinebergs folkhögskola

Katrinebergs Folkhögskola

katrineberg@regionhalland.se
www.regionhalland.se/katrineberg

Medlefors folkhögskola
Life Education

Life Education

Ann-Margret Fredriksson
Hälsoutvecklare inom hälsa, arbetsmiljö och rehabilitering
info@lifeeducation.se
www.lifeeducation.se
Tel 0734-34 44 77

Jimmie Söderquist massage & träning

Jimmie Söderquist massage & träning

Johanna Fohlin
Kostrådgivare, personlig tränare, massageterapeut
johanna@jimmiesoderquist.se
www.jimmiesoderquist.se
Tel: 021-136101

Kostvetar'n

Kostvetar´n

Melinda Rosinski
Kostrådgivare, hälsoprofilbedömare, skribent inom området kost och hälsa
kostvetarn@outlook.com
Tel: 0763 18 20 90
Kostvetar´n på Facebook

CM Massage & Hälsa

CM Massage & Hälsa

Charlotte Myhrberg
Fil. kand. i hälsopedagogik med inriktning näringslära, diplomerad massör
info@cmhalsa.se
Tel: 072-15 785 10
www.cmhalsa.se

Hälsa i fokus

HÄLSA i fokus

Birgitta Andersson
Dipl. Friskvårds- och kostkonsult med kognitiv inriktning, Dipl. Massageterapeut m.m.
birgitta.andersson@halsaifokus.se
Tel: 070-22 20 861
www.halsaifokus.se

Bodyvision

Bodyvision

Mattias Larsson
Certifierad träningskonsult och kostrådgivare
larsson@bodyvision.se
Tel: 070-3454155
www.bodyvision.se

Mindbody Balans

Mindbody Balans

Melinda Backlund
Mental tränare, Dipl kostrådgivare, Lic Personlig tränare, Friskvårdsterapeut m.fl
melinda@mindbodybalans.fi
Tel: +358 (0)50 586 7032
www.mindbodybalans.fi

Kraftvärk

Kraftvärk

Linda Karlstedt
Coach/instruktör och grundare av Kraftvärk
kraftvark@gmail.com
Tel: 0739-826901
www.kraftvärk.se

Adlibitum wellness

Adlibitum Wellness

Line Vélmar Broman
Licensierad, diplomerad kostrådgivare, personlig- & mental tränare m.m
line@adlibitum.se
Tel: 0709-221380
www.adlibitum.se

Aktivare Liv Västervik

Aktivare Liv Västervik

Robert Winge
Wellnesscoach, dipl. Friskvårdsmassör

Sandra W Eriksson
Wellnesscoach, dipl. Friskvårdsmassör, lic. Personlig tränare
info@aktivareliv.com

Active Life by Bea

Active Life by Bea

Beatrice Söderholm
Lic. Kostrådgivare, Hälsocoach & Personlig Tränare
activelifebybea@icloud.com
Tel: 072-334 24 68

Friskare Steg Fjärås

Friskare Steg Fjärås

Cecilia Johnsson
Diplomerad Friskvård & Kostkonsult med kognitiv inriktning m.m
cecilia@friskaresteg.nu
Tel: 0709 66 56 78
www.friskaresteg.nu

Dennis Lindberg

Dennis Lindberg

Dennis Lindberg
Licenserad personlig tränare och kostrådgivare
info@dennislindberg.se
Tel: 0705-608011
www.dennislindberg.se

Fysall

Fysall AB

Malin Lundqvist
VD, lic. personlig tränare, ergonomispecialist
malin@fysall.se
Tel: 0763-41 71 04
www.fysall.se

Balanserad Kost - Hitta balansen i vardagen

Balanserad Kost

Linda Tibemo
Diplomerad Livsstilsrådgivare, Kostrådgivare och Hälsoinspiratör
linda@balanseradkost.se
www.balanseradkost.se
Balanserad Kost på Facebook

Fitnessmat

Fitnessmat

Martin Harrysson Gustafsson
Kostrådgivning, pt-online, hälsoinspiratör
info@fitnessmat.se
www.fitnessmat.se
Facebooksida
Instagram: @fitnessmat

Get Prepared - You're an athlete

Get Prepared – You’re an athlete

Sofia Eklund
PT & Fystränare/Kostrådgivare/Föreläsare
Anders Arvidsson
PT & Fystränare/Eventansvarig
info@getprepared.se

Magasinet Träning & Hälsa

Magasinet Träning & Hälsa

Jenny Wigren
VD, lic. Personlig Tränare, lic. Kostrådgivare
jenny@magasinetenkoping.se
www.magasinetenkoping.se

Roxner Health

Roxner Health

Sonja Roxner
Livsstilsrådgivare, kostrådgivare, hälsoinspiratör och löptränare.
sonja@roxnerhealth.se
www.roxnerhealth.se

Lykkas.nu

LYKKAS.nu

Glenn Kjellgren
Diplomerad kostrådgivare
glenn@lykkas.nu
www.lykkas.nu
Tel: 0703-139596

Kalmar kroppsbalans

Kalmar Kroppsbalans och Shape4life

Helen Odenäng
Kostrådgivare, Personlig tränare, Löpcoach, Livsstilsrådgivare m.m.
www.kalmarkroppsbalans.se
www.shape4life.se

Frids Rehab Massage & Nutrition

Frids Rehab Massage & Nutrition

Nina Frid
Kost- och näringsrådgivare, Massageterapeut
nina.frid@bktv.nu
Frids Rehab på Facebook
Tel: 076-1843462

Ergonomicenter

Ergonomi Center i Västerås

Danny Vingehag
Undersköterska, kostrådgivare, certifierad massör, ergonomiinstruktör m.m.
danny@ergonomicenter.com
www.ergonomicenter.com
Tfn: 0736-424 365

Correcto Kostrådgivning online

Correcto Kostrådgivning Online

Sofia Ekholm
Diplomerad kostrådgivare
sofia@correcto.nu
Correcto på Facebook

LW - Lifestyle & Wellness

LW – Lifestyle & Wellness

Eva-Lotta Wilhelmsson
Diplomerad Livsstilsrådgivare, kostrådgivare, ansiktszonterapeut
info@lifestylewellness.se
LW på Facebook

Ellens Kost och Hälsa

Ellens Kost och Hälsa

Ellen Ljungberg
Sjuksköterska, kostrådgivare, träningsinstruktör
info@ellenskost.se
www.ellenskost.se
Tel: 0706-816636

enmorot

Enmorot – kost, hälsa, motion

Johanna Ruotsalainen
Diplomerad Livsstilsrådgivare, Kostrådgivare, Hälsoinspiratör
enmorot@gmail.com
Enmorot på Facebook

Promix

Promix

Annika Klingström
Kostrådgivare med kognitiv inriktning, personlig tränare
info@promix.se
www.promix.se
Tel: 08-831010

Fun Life

Fun Life

Magdalena Dolk
Hälsopedagog, Personlig tränare, Kostrådgivare m.m.
magdalenadolk@gmail.com
076 307 18 09
www.funlifesodertalje.com

Dietistboxen

Dietistboxen

www.dietistboxen.se
Tel: 0720 011046
info@dietistboxen.se

Carina Persson Barkman

Carina Persson Barkman

Livscoach, Personlig tränare, Kostrådgivare, Massör
Tel: 073 912 64 64
carina@inmo.se

Juniorz – Hälsa och träning

Katarina Österberg
Kostrådgivare, Personlig tränare, Hälsokonsult m.m.
katarina@juniorz.se
Tel: 070 080 76 04

Forsbergs Träning och Hälsa

Sandra Andersson Forsberg
Lic. kostrådgivare
Facebooksida: Kost och coaching
Instagram: destinyisallyou

Tenderlyns Kost och Hälsa

Alexandra Khalifa
alexandra@tenderlyn.se
Facebook: @tenderlynskostochhalsa
Instagram: @tenderlyn

Knutpunktens Friskvård

Malin Stern
malin@knutpunktensfriskvard.se
Facebook:@knutpunktensfriskvard
Tel: 0735-94 03 22

Perform 2 Connect

Helhetstänket för damfotbollsspelare
www.perform2connect.com
www.facebook.com/perform2connect
instagram.com/perform2connect

Åsa Carbeskär – Livsstilsvägledare

Diplomerad friskvårds- och kostkonsult
info@livsstilsvagledning.se
Tel: 073 552 66 71
www.livsstilsvagledning.se

C Träning & Hälsa

Caritha Barkskog
Tel 070-686 84 08
caritha@ctraningohalsa.com
Facebooksida
Instagram

Almsan Health & Performance

Personlig träning, cykel- och löpcoachning, kostrådgivning, massage
sandra@almsan.se
Facebooksida
Instagram

Food that boost by Alina

Alina Nordberg
Certifierad Kostrådgivare och Personlig tränare
info@foodthatboost.se
Instagram: @alinanordberg
Facebooksida

 

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara

Spara